Hava Yastığı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Otomobillerin orijinal parçaları olan hava yastıkları, arabaların çarpışma anlarında içerisine gaz dolan ve otomobil içerisinde sürücüyü ve yolcuları korumayı amaçlayan sistemlerin genel adıdır. Hava yastıklarının devreye girme prensibi kısaca şu şekildedir: Çarpışma şiddetinin belirli bir düzey üzerinde olduğu durumlarda; arabanın çeşitli bölgelerinde bulunan sensörler, NaN3’ün (sodium azide) bulunduğu tüpe bir elektrik sinyali gönderir. Sinyalin gönderilmesiyle birlikte; tüpte küçük bir kıvılcım oluşur ve bunun yarattığı ısıdan NaN3 çözülür ve açığa çıkan nitrojen, hava yastığına dolarak hava yastığının şişmesini sağlar. Çarpışma esnasında kısa bir süre içinde havayla dolup şişen hava yastıkları, çarpışmanın sona ermesiyle birlikte otomobil içerisindeki yolcuların hareketlerini kolaylaştırmak ve tahliyelerini sağlamak için birkaç saniye içinde sönerek hava yastığı kullanıcılarının olası bir kaza sonucunda en az zarar ile kazayı atlatmalarını amaçlamaktadır.

Oto Koltuk Kılıfı ve Hava Yastıkları (Airbag)

Araba koltuğunun üzerine geçirilen oto kılıfının, arabanın orijinal koltuğunun üzerine montajlanmasından sonra, otomobilin orijinal araba koltuklarının içerisinde bulunup oto kılıfının altında kalan hava yastıklarının herhangi bir kaza anında çalışıp çalışmayacağı; oto koltuk kılıfı tüketicilerinin aklına takılan en büyük sorulardan biridir.

Sektörde ilklerin öncüsü Otom; bu soruları ortadan kaldırmak amacıyla çeşitli Ar-Ge çalışmaları yürüterek birçok deney gerçekleştirmiş ve koltukta bulunan hava yastıklarının koltuk kılıfı ile aynı anda açılma anını incelemiştir. Gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge süreci ve tecrübelerimiz ışığında; ürünümüzün sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli teknolojik altyapıyı oluşturmuş bulunmaktayız. Otomobilin orijinal koltuğu ile Otom marka oto kılıfının eşzamanlı olarak hava yastığına reaksiyon göstermesi için uygun malzeme kombinasyonunu seçerek mükemmel bir dikiş sistemini sağlamış bulunmaktayız. Dikiş sistemimizin güvenliğini Avustralya’da bulunan dünyadaki en iyi çarpışma güvenliği test merkezlerinden biri olan uluslararası akreditasyona sahip APV-T Centre’ daki güvenlik testinden geçirerek Otom marka oto kılıflarımızın kalitesini ve güvenliğini sertifikalandırmaktan gurur duymaktayız.

Çarpışma güvenliği testini başarıyla geçen airbag dikiş güvenliği sistemimiz 5 adımdan oluşmaktadır:

5 Adımda Airbag Güvenlik Dikiş Sistemi

1. Malzeme Kalite Standardı: Teste konu edilen malzeme, geniş tedarik kanallarımızla standardını koruduğumuz kalın sünger lamineli sentetik deridir. Airbag patlama testi, lamineli sentetik malzemeden üretilen özel dikim koltuk kılıfımız üzerinde yapılmıştır.

2. Airbag Özel Güvenlik Dikişi: Airbag güvenlik dikişleri, orijinal otomotiv koltuk ve ekipmanlarına özel dikiş makineleri ile üretim mühendislerimizin kontrolü altında uygulanmaktadır. Teste konu olan numune, yukarıda bahsedilen makine ile dikilmiştir. Airbag özel dikişi uygulanan ürünlerimiz, benzersiz bir dikiş tekniğine sahip olmalarının ayırt edilmesi için özel olarak barkodlanarak etiketlenmiştir. Markamızın ürettiği her bir ürün için farklı barkoda sahip olan bu etiket, airbag özel güvenlik dikişi tekniğinin kullanıldığını teyit etmekte ve ürünlerimizin başka firmaların ürettiği ürünlerden ayırt edilmesini sağlamaktadır.

3. Kalite Kontrolleri: Teste konu olan malzemeler, mevcut kalite standartlarında üretim mühendislerimiz ve satın alma departmanımız tarafından tedarik edilmektedir. Malzemelerin kalite stabilizasyonu dönem dönem yapılan ”random quality inspection” metodu ile sağlanmaktadır.

4. -35 C / + 80 C Aralığında Test: Bahse konu olan numune, farklı ortamlarda karşılaşılabilecek sıcaklık değerlerinde testin güvenilirliğini maksimum seviyede sağlamak adına -35 Santigrat derece ve +80 Santigrat derece sıcaklıklarda ayrı ayrı teste tabi tutulmuş ve her iki ortam sıcaklığında da airbag dikişlerinin istenilen hız değerlerinde açıldığı gözlenmiştir. Test numunesi koltuk olarak 2008 model Suzuki Alto otomobil modeli seçilmiştir.

5. Airbag Açılma Hızı:  Yukarıda belirtilen ortam sıcaklıklarında yapılan testler doğrultusunda; bahse konu olan numunenin, koltuk kılıfının takılmış olduğu koltuklarda airbag yastıklarının 4,38 m/s reaksiyon rasyosu altında herhangi bir gecikmeye sebep olmadığı incelenmiş ve airbag açılma hızında herhangi bir düşüşün gözlenmediği kanıtlanmıştır.

Önemli Not: Araba koltuklarında bulunan hava yastıklarının açılması; ilgili aracın markası ve modeli, aracın hızı, araçta bulunan yolcuların emniyet kemerlerinin takılı olup olması, çarpışmanın açısı, koltuk kılıflarının montajının profesyoneller tarafından muntazam olarak yapılmış olması, oto koltuk kılıfında bulunan airbag dikişlerinin koltukta bulunan airbag kısımlarına denk gelecek şekilde yerleştirilmesi, ürünün kullanım ömrü ve tüketicilerin kullanımı gibi birçok parametreye bağlıdır.

Otom koltuk kılıfları yukarıda detayları açıklanan airbag güvenlik dikişi ile kullanıcılara güvenilir ürünler sunmayı hedeflemektedir. Söz konusu test, APVT TECT CENTRE tarafından yukarıda bahsedilen malzemelerle üretilen koltuk kılıflarının, bahsedilen ortam sıcaklıklarında, yalnızca bahsedilen marka ve model araç koltuğu üzerinde yaptırılmıştır.

Otom, yukarıda sayılan değişkenler sebebiyle hava yastıklarının açılmasına ilişkin garanti vermemekte ve bu nedenle oluşacak hasarlardan dolayı herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.